567 – To prototyp małych kolumn dwudrożnych
t½” m3½”  w5”  |  4Ω ~ 40W
Głośnik basowy, strojony obudową bass reflex. Głośnik szerokopasmowy ma oddzielną komorę i jest strojony filtrem pierwszego rzędu. Z tyłu dodatkowy głośnik sopranowy, który wyrównuje pasmo i dodaje przestrzeni do nagrań. W zwrotnicy stosuję cewki powietrzne i kondensatory firmy Jantzen.

Kolumny te inspirowane są projektem super małych kolumn Swena Boenicke. Znałem już wcześniej możliwości głośnika basowego Tang-band W5 oraz szerokopasmowego Fountek’a. W swoich kolumnach postanowiłem wyciągnąć trochę więcej z głośnika basowego. Powiększyłem objętość jego komory do 4,5 litra. Zastosowałem kilka metod by pozbyć się fal stojących, rezonansów i dudnień z tym związanych: komorę głośnika basowego zaprojektowałem tak by nie było w niej kątów prostych i równoległych płaszczyzn. Kilka wewnętrznych podziałów tworzy wnęki o zróżnicowane pojemności. Skręcony kształt szczeliny bas-reflex rozprasza rezonanse. Dodatkowo komora jest lekko wytłumiona matą bawełniano poliestrową. Nie wytłumiona komora szerokopasmowca jest wyprofilowana tak by tłumić fale stojące i rezonanse. Tu także nigdzie nie ma kątów prostych. Z tyłu kolumny zamontowałem dodatkowy tweeter dopełniający pasmo sopranowe. Jest podpięty bipolowo. Dźwięk rozprasza się i odbija dając wrażenie większej przestrzeni. Efekt ten można regulować odległością głośników od ściany.
Kolumny wykonane są ze sklejanych formatek wyciętych na maszynie CNC z mdf. Nie jest to idealny materiał na kolumny. Chyba lepszy byłby hdf, lub kombinacja tych materiałów. Kolumny z samego mdf nie będą bardzo trwałe. Problematyczne jest mocowania wkrętów w tym materiale. W sam raz na prototyp. Drugi błąd jaki popełniłem, to malowanie tych kolumn lakierem akrylowym. Nie wiem ile warstw nakładałem, mdf zawsze pracował z wodnym lakierem. Do jego malowania używa się niestety bardzo toksycznych przemysłowych lakierów, czego w domowych warunkach robić nie chciałem. W sumie projekt oceniam jako udany, a brzmienie kolumn stawiam zdecydowanie na plus.

Kolumienki grają swobodnym i muzykalnym dźwiękiem. Rozstawione szeroko budują obszerną scenę muzyczną. Mimo niewielkich rozmiarów zaskakują wolumenem dźwięku. Są przy tym precyzyjne, bo centra akustyczne głośników znajdują się blisko siebie, a przednia ściana kolumny ma zaledwie 12 cm szerokości. Nadają się do małych i średniej wielkości wnętrz.